Z turistického hlediska je poloha obce výhodná jako výchozí místo pro pěší turistiku i pro cykloturistiku, neboť leží na hranici Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko, nedaleko rozsáhlého lesního komplexu Jemčina i poblíž jednoho z nejkrásnějších jihočeských rybníků – Holná. Také blízkost Jindřichova Hradce a Třeboně nabízí snadnou dostupnost významných architektonických památek a možnost kulturního i sportovního vyžití.

Památky

▪ Kostel sv. Šimona a Judy z r. 1551 postavený v renesančním slohu
untitled
▪ Socha sv. Jana z r. 1722 v prostoru před místní školou
sv-jan
▪ Lidová roubená stavba z konce 18.století – čp. 47
roubenka

Lomnice n.Luž. – v r. 1382 povýšena Václavem IV. na město. Naleznete zde četné stavební památky, je rodištěm básníka Šimona Lomnického z Budče.

Holná – největší rybník na jindřichohradecku s 220 ha vodní plochy a ostrovem Naxos.

Jemčina – barokní lovecký zámek postavený během 2. pol. 18. století, který se stal inspirací pro Aloise Jiráska – Záhořanský hon. V současné době je postupně rekonstruován a zpřístupňován veřejnosti.

Lannův kříž – uprostřed jemčinských lesů stojí na malém návrší s rozeklanými žulovými balvany s pamětní deskou hraběti Černínovi, A. Lannovi (splavnil Nežárku pro dopravu dřeva do Prahy) a J. Wachtelovi (jemčinský lesmistr).

Stráž nad Nežárkou – městečko na řece Nežárce se zámečkem, jehož majitelkou byla v minulosti pěvkyně Ema Destinnová.

Sv. Barbora – bývalá myslivna a kostel na okraji stejnojmenného polesí bývala v minulosti cílem pěších výletů z J.Hradce.

Karštejn – dříve velký rybník, nyní místo v lesích s hrází, na níž najdeme majestátní dubové stromořadí s několika stromy památkově chráněnými.

Červená Lhota – renesanční zámek vystavěný na skále v rybníce, který je obklopen anglickým parkem.